CIGUNA PRAKTIZĒŠANAS IEGUVUMI VESELĪBAI

Lasīt rakstu


CIGUNA PRAKTIZĒŠANAS IEGUVUMI VESELĪBAI

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 21. martā

CIGUNA PRAKTIZĒŠANAS IEGUVUMI VESELĪBAI

“Viss ir iespējams, ja ir iekšējs miers.”


Ciguns ir ķermeņa un prāta vingrinājumu prakse, kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta ķermeņa pozai, kustībām, elpošanai un meditācijai. Tas sakņojas daoistu filozofijā un tradicionālajā ķīniešu medicīnā. Pastāv uzskats, ka ciguns tiek praktizēts jau 5000 gadu, tomēr daži avoti apgalvo - tam esot pat 7000 gadu sena vēsture. Ko tad īsti nozīmē “Cigun”? Teorētiski, “Ci” apzīmē enerģiju, kamēr “gun” simbolizē darbu. Tiesa gan, paši ķīnieši stāsta – to, ko īsti nozīmē “Ci” nemaz nevarot pārtulkot. Tā lūk! Lai nu kā, ideja, jācer, tapusi skaidra.  Tas ir darbs ar enerģiju, jeb cilvēkam raksturīgās funkcionālās būtības izkopšanu.

Ciguna pamatā ir ideja, ka diskomforts un slimības ir cilvēka nelīdzsvarotās enerģijas rezultāts. Lai uzlabotu veselību un novērstu slimības, cilvēkam ir jāsabalansē sava iekšējā enerģija, aktivizējot un kultivējot “Ci”. Ciguns ietver atkārtotas kustības, kas stiprina, līdzsvaro un izstiepj ķermeni, palielina ķermeņa šķidruma cirkulāciju un veido izpratni par to, kā ķermenis pārvietojas laikā un telpā. Uzskaitīsim dažus no ieguvumiem, ko spēj dot regulāra ciguna praktizēšana ikdienā!

1. Stimulē ķermeni, uzlabo muskuļu tonusu un palielina kustību diapazonu locītavās

Viena no daudzajām ciguna fiziskajām priekšrocībām ir dinamiskais kustību diapazons, kas iekļauts dažādos vingrojumos. Šīs kustības palīdz veicināt labāku līdzsvaru, stimulējot smadzeņu vestibulāro sistēmu. Cilvēkam novecojot, locītavu stabilitāte un līdzsvars ir divi no svarīgākajiem faktoriem veselības un mobilitātes saglabāšanā. Tomēr ciguna fizisko priekšrocību saraksta augšgalā ir “kinestētiskā izpratne” jeb sava ķermeņa apzināšanās kosmosā. Ciguns attīsta jūsu izpratni par stāju un svara sadalījumu, uzlabojot spēju reaģēt uz ārējiem stimuliem, piemēram, slīdēšanu, paklupieniem, kritieniem vai līdzsvara zudumu.

2. Uzlabo asinsriti un stabilizē asinsspiedienu

Ciguns apvieno relaksētas kustības ar garām un lēnām elpām caur diafragmu. Strādājot ar šīm kustībām un pareizu elpošanu, asinis tiek maigi nogādātas visās ķermeņa artērijās un vēnās, nodrošinot efektīvu cirkulāciju, barojot un stiprinot audus. Koordinējot kustības ar apzinātām, lēnām un kontrolētām elpām, tiek izslēgta simpātiskā nervu sistēma, aktivizējot parasimpātisko. Vienkāršā valodā izsakoties – tas ir ceļš no trauksmes uz mieru. Šāda elpošana palēnina sirdsdarbības ātrumu un stabilizē asinsspiedienu. Maiga, taču pilnīga ķermeņa, sirds un asinsvadu stimulācija padara ciguna vingrinājumus drošus un efektīvus visa vecuma un fiziskās sagatavotības cilvēkiem – ar vai bez sirds un asinsvadu slimībām.

3. Palielina laimes hormonu ražošanu / samazina kortizola līmeni

Tāpat kā citām meditācijas praksēm, arī cigunam ir neticami nomierinoša iedarbība uz centrālo nervu sistēmu. Tā kā prāts, elpa un ķermenis ir savstarpēji saistīti mirklī, kad praktizējat cigunu, tiek iesaistīta iepriekš minētā parasimpātiskā nervu sistēma un smadzenes izdala visu veidu labas pašsajūtas hormonus, piemēram, serotonīnu un dopamīnu. Šīs ķīmiskās vielas darbojas kā mūsu dabiskie opiāti, radot atslābinātu stāvokli, kas veicina dziedināšanu šūnu līmenī. Mūsu opiātiem plūstot, kortizols, kas ir ķermeņa stresa hormons, dabiski samazinās. Augsts kortizola līmenis var izraisīt ilgstošu cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, ievērojamu kalcija zudumu, svarīgu imūnreakciju nomākšanu, augstu asinsspiedienu, muskuļu masas zudumu, palielinātu tauku uzkrāšanos un pat kognitīvo funkciju zudumu.

4. Koncentrē prātu un mazina trauksmes sajūtu

Lielākā daļa cilvēku, savu prātu iesprosto vienā no divām vietām – pagātnē vai nākotnē. Pagātne ir neatgriežama un neizmaināma, savukārt, nākotne ir netverama un neizdibināma. “Uzturoties” pagātnē, mēs nereti paņemam sev līdzi dažādus aizvainojumus un stresa pilnus brīžus. Tāpat, pārlieku bieži “raugoties” nākotnē, vienmēr būsim pārņemti ar raizēm un nemieru par to, ko nesīs rītdiena. Der atcerēties, ka dzīve notiek šeit un tagad. Cigunā tiek izmantotas maigi plūstošas kustības, apvienojumā ar kontrolētu elpu, lai savienotu prātu ar pašreizējo brīdi, kur ir tikai miers un klusums. Tieši savienojoties ar mirkli un esot “klātbūtnē” ar sevi, var notikt patiesa prāta un ķermeņa dziedināšana.