8 INDĪGAS sēnes Latvijā, kuras nelikt savā grozā. Pabrīdini sēņotājus!

Lasīt rakstu


8 INDĪGAS sēnes Latvijā, kuras nelikt savā grozā. Pabrīdini sēņotājus!

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2021. gada 06. septembrī

8 INDĪGAS sēnes Latvijā, kuras nelikt savā grozā. Pabrīdini sēņotājus!

Diemžēl saindēšanās ar sēnēm ir populāra parādība gadu no gada.


1 Zaļā mušmire

Zaļā mušmire Buzzfeed

Šī mušmire tiek uzskatīta par indīgāko sēni Latvijā un daudzviet Eiropā. Tai ir zaļganīga cepurīta, kas var izaugt pat 10 cm plata un balts kātiņš ar plātnīti. Apēdot vien nelielu daļu no sēnes, būtiski tiek bojātas aknas un nieres, kas bieži noved pie nāves.

2 Baltā mušmire

Baltā mušmire

Baltajā mušmirē atrodas vien nedaudz mazāk indīgo vielu kā zaļajā, tāpēc no šīs sēnes lietošanas uzturā ir jāuzmanās. Pirms 3 gadiem Irānā šī sēne laupīja dzīvību vairāk nekā desmit cilvēkiem, kuri to bija sajaukuši ar ēdamu sēni. To var atpazīt pēc baltās cepurītes, kas arī var izaugt 10 cm plata un garā slaidā kātiņa, kas mēdz būt ar dzelteniem plankumiem.

3 Sarkanā mušmire

Sarkanā mušmire

Domājams, ka ikoniskākā no indīgajām sēnēm, bet ne pati bīstamākā. Runā, ka nepieciešams apēst vairākus kilogramus šādu sēņu, lai tā būtu pēdējā maltīte mūžā. Tām piemīt arī spēcīgas halucinogēnās īpašības, tomēr ir valstis Eirāzijā, kur pēc īpašas apstrādes - tas pat lieto nelielos daudzumos uzturā.

Izskats domājams visiem labi zināms - sarkana cepurīte, kas var izstiepties platumā līdz 20 cm, ar baltiem plankumiem.

4 Brūnā mušmire

Brūnā mušmire

Vizuāli ļoti līdzīga sarkanajai mušmirei, jo pēc sastāva un izskata ir līdzība, tomēr šai sēnei krāsa ir dzeltenīgāka un brūnīgāka. Šī šķirne nav plaši izplatīta pasaulē, tomēr Latvijā ir novērojama.

5 Sarkanbrūnā tīmeklene

Sarkanbrūnā tīmeklene

Šī ir viena no indīgākajām sēnēm, tomēr, par laimi -  Latvijā sastopama ļoti reti, sēņu sezonā gan ir atrodama. Nosaukums noteikti atbilst sēnes vizuālajam tēlam.

6 Patujāra šķiedrgalvīte

Patujāra šķiedrgalvīte

Dzeltenbrūnīgs izskats un forma padara šo sēnes šķirni gana līdzīgu auzenei, tomēr zinātāji pamanīs, ka indīgās sēnes cepurītes forma nav tik izteikti smaila. Patujāra šķiedrgalvīte mežos pamanāma jau netipiski agri - pavasara mēnešos. Jāuzsver, ka bīstamības ziņā - tā ir 20 reižu indīgāka nekā sarkanā mušmire.

7 Apmalotā ķiverene

Apmalotā ķiverene

Šo sēni īpaši bīstamu padara tas, ka tā ir līdzīgā mainīgajai pacelmenei - ar slaidu kātiņu un brūnīgu cepurīti. Būtiska atšķirība, ka indīgajai sēnei zem cepurītes ir gluds, nevis zvīņas kā ēdamajai sēnei.

8 Panteru mušmire

Panteru mušmire

Liela līdzība ar sarkano mušmiri, bet indīguma ziņā - pat līdz 10 reizēm vairāk. Arī pieder pie bīstamajām sēnēm, kas ir atrodamas Latvijā jau agrā pavasarī.

Avots: latvijas.daba.lv/Arsts.lv/senes.lv

Līdzīgi raksti