Sāc jau šodien!
Pasaules glābšanas temats bijis aktuāls vienmēr. Par to rakstīti stāsti un romāni, cīnīti kari un lietas asinis. Lielākoties glābjamā pasaule aprobežojas ar viena cilvēka iekšējo pasauli, vēl mēdz būt tā, ka pasaule sevī ietver vēl pāris tuviniekus, tomēr šoreiz uzskaitīsim veidus kā glābt lielo pasauli. To, kas mūsu planēta. Tā, kura šobrīd ir visnotaļ lielās briesmās, taču tas nekas, jo katru dienu varam pieņemt vismaz 10 lēmumus, kas palīdzēs novērst cilvēces bojāeju. Jā, tieši tā. Ne jau pasaule mums jāglābj, bet gan sevi, jo dzīvība vienmēr atrod veidus kā attīstīties.
Jautājums tikai, vai mēs būsim blakus, lai to piedzīvotu. Vai mūsu bērni pieredzēs lidojošas automašīnās un ceļojumus uz citām planētām? Vai arī viss sāksies no sākuma, atkal bez cilvēkiem uz zemes virsas. Neesmu pārliecināts, kā ir labāk, taču neatkarīgi no tā, šeit sekos 10 ieteikumi, kā katrs no mums var palīdzēt sev, kā arī pārējiem pasaules iedzīvotājiem, saglabāt savas mājas.
1. Pirkt un tērēt
Pirmo nosacījumu pasaules attīstībā un glābšanā, lielākā daļa no mums spēj veikt bez problēmām. Lai ekonomika attīstītos, tā pieprasa mūsu naudas konstantu apgrozību. Veicot oficiālus pirkumus, mēs tiešā veidā palīdzam augt uzņēmumiem, kļūt labākiem, modernākiem, mūsdienīgākiem.Neskatoties uz to, ir vērts pieskatīt, kam izvēlamies dot savu sūri un grūti pelnīto maizīti. Ne visi vēl labu, tāpēc svarīgi atpazīt un izvairīties no produktiem, kuru ražotāji atsakās piedalīties labākas pasaules radīšanā.
2. Limitēt gaļas patēriņu ikdienā
Nav nekāds noslēpums, ka mūsu dzīvības turpināšanai, gaļa nav nepieciešamība. Esam pieraduši to gatavot un ir gardi, tomēr gaļas ražošana paterē milzum daudz pasaules resursu, rada liekus atkritumus, kā arī tiešā veidā kaitē mūsu ekosistēmai. Gaļas ražošanas procesā gaisā tiek izdalīti tādi kaitīgi izmeši kā metāns, ogļskābā gāze un slāpeklis.
Protams, var arī pilnībā atteikties no gaļas, līdzīgi kā to dara miljoniem cilvēku visā pasaulē, taču tas nav nepieciešams. Tikmēr ejot uz restorānu, vērts ielūkoties piedāvājumā, jo veģetārie un vegānie ēdieni bieži vien ir lētāki, bet ne mazāk gardi. Viena maza maltīte tev, viens mazs solis virzienā uz veselīgāku pasauli.
3. Atpūsties
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc esam nonākuši situācijā, kad pie esošajiem apgriezieniem daļa pasaules nespēj funkcionēt, ir pārstrādāšanās. Mēs ražojam pārāk daudz, strādājam pārlieku garas stundas, kas noved pie noguruma un depresīvām sajūtām.
Pirms izglābt pasauli, jāparūpējas par sevi. Protams, atpūta ir plašs jēdziens, tomēr šeit vajadzētu pievērst uzmanību tieši tiem atpūtas veidiem, kas palīdz justies labāk – ilgtermiņā. Iemainot kafiju pret tēju, glāzi viskija pret pastaigu un stresu pret mieru, pasaule var sākt izskatīties jau daudz gaišāk, tikai tāpēc vien, ka pats pasaules skatītājs jūtas labāk.
4. Šķirot atkritumus
Jāatzīst gan, ka šeit ar paša iniciatīvu vien nepietiks. Efektīvākai darbībai noderēs arī kaimiņu atbalsts, jo tikai kopā mēs varam! Atkritumu šķirošana Latvijā ir visnotaļ skumjš temats, jo lielākajā daļā rajonu, šādu iespēju nemaz nepiedāvā. Taču, ja arī piedāvā, realitāte neatbilst cerētajam, jo nav neviens, kas šiem procesiem sekotu līdzi. Kā, piemēram, Vācijā, kur nepareizi sašķirotu atkritumu gadījumā, var nākties šķirties no paprāvas naudas summas.
Atkritumu šķirošana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā ļaut pasaulei ātrāk atkratīties no liekā, pārstrādājot vai iznīcinot tos. Latvijā šobrīd iespējams nodot izlietotās litija baterijas, turklāt tikpat kā uz katra stūra. Arī, ja tavā mājā nav iespēja šķirot ikdienas atkritumus, tu joprojām vari darīt kaut tik, cik mums šobrīd tiek piedāvāts.
5. Uzdrīkstēties mīlēt un draudzēties
Pasaule var būt nejauka vieta, kur atrasties. Reizēm gadās pa kādai nepatīkamai sarunai, salauztai sirdij vai asākai vārdu apmaiņai, bet tas nebūt nenozīmē, ka visi cilvēki vēl ļaunu. Gluži pretēji. Apkārtējā pasaule ir tikpat apjukusi, cik katrs no mums. Visi esam vienā laivā, ar neskaidru gala mērķi, iemeslu un atrašanās vietu. Tieši tāpēc ir svarīgi dalīties mīlestībā.
Zvans tuviniekam vai draugam. Īsa, draudzīga saruna ar pārdevēju veikalā vai apkopēju kāpņu telpā. Viens “čau” aizņem mazāk par sekundi, tomēr kādam tas var kļūt par papildus iemeslu dalīties priekā tālāk. Tāpat kā nejaucības, ko mēdzam sarunāt, arī sirsnības pilnie vārdi iet tālāk, pa ķēdīti. Tikai ar daudz dzīves pilnāku un iespaidīgāku spēku par to, ko aiz sevis nes negācijas.
6. Izvēlies videi dabīgākus produktus
Nu jau esam sasnieguši attīstības punktu, kurā tikpat kā visi veikali piedāvā papīra maisiņus, tādā pat cenā vai arī labākajā gadījumā, lētāk par dabai mazāk draudzīgo – plastmasas izvēli. Tāpat arī pieejami visdažādākie skaistumkopšanas līdzekļi, kas ne vien palīdzēs dabai, bet arī izskatīsies stilīgāk, jo tagad ir stilīgi būt zaļam.
Daudzviet Eiropā un pasaulē dabai draudzīgas attieksmes standarti ir augstāki kā Latvijā, taču tas neliedz mūs iniciēt pārmaiņas, vēršot uzmanību uz būtisko. Atrast un paziņot par problēmu spēj ikkatrs, tāpēc laiks lēkt nākošajā līmenī iekšā!
7. Braukt ar elektroauto
Runājot par stilīgām lietām, vēlos atgādināt, ka šobrīd pieejamie elektromobīļi, galvenokārt, izskatās vienveidīgi un garlaicīgi. Salīdzinoši ar 20. gadsimta risinājumiem, automašīnas ir kļuvušas neglītākas, tas ir fakts. Taču tās ir arī tapušas drošākas, ātrākas, uzticamākas, ērtākas un pats galvenais, draudzīgākas dabai.
Kamēr auto ražotāji vēl tikai strādā pie stilīgiem un vispārēji pieejamiem elektomobīļiem, mums dota iespēja būt pirmajiem, kas lec šī modernā vilciena vagonā, taisnā ceļā uz labāku nākotni. Uzturēt šādu transportlīdzekli Latvijā kļūst vienkāršāk, līdz ar katru dienu, tāpēc varam būt droši, ka situācija tikai turpinās attīstīties elektromobiļu virzībā. It īpaši, ņemot vērā faktu, ka Latvijā paredzēta līdz pat 4500 eur kompensācija par šāda, videi draudzīgāka transportlīdzekļa iegādi.
8. Vakcinēties pret Covid-19
Lai arī kāda būtu patiesība, kas tur ārā. Sabiedrībai dotie signāli ir norādīti visnotaļ skaidri un neapšaubāmi. Ja mēs gribam kustēties uz priekšu ātri, tad tas ir jādara kopā, vienā virzienā. Pietiek jau, ka atsevišķi politiķi izvēlējušies klauna lomas šajā izrādē.
Mums vēl ir iespēja un izvēle pieņemt kopīgu lēmumu, kā demokrātiskā sabiedrībā pieklājas. Vairākums ir balsojis, tikmēr mazākumam atliek pieņemt jauno patiesību. Galu galā, tā ir tikai vakcīna. Varbūt nevajadzētu piešķirt pārlieku nozīmi, kur bez tā var arī iztikt, tikmēr vēršot savu enerģiju tur, kur tā patiešām nepieciesama.
Šie ir tikai daži no veidiem, kā palīdzēt pasaulei kļūt par gaišāku vietu, kur atrasties. Vai arī vispār par vietu, kur vēl iespējams atrasties. Protams, visas šīs aktivitātes prasīs vairāk laika un uzmanības ikdienā, taču tas ir tikai līdz brīdim, kad darbība kļūs par ieradumu. Arī pacietība un līdzcietība pret apkārtejiem būs ļoti svarīga, taču ar to latviešiem problēmu nav, vismaz, cik man zināms.