Laiki mainās, tāpat arī trendi..
Nu ko? Tas brīdis ir pienācis. Runāt par Hārlemas kratekli (brīnišķīgs latviskojums, paldies valodniekiem) atdzimšanu pagātnes formā. Šķiet vēl nupat visa pasaule bija “uzsēdusies” uz šīs trakoti interesantās un varbūt pat mazliet savādās nodarbes. Ja varam to tā nosaukt. Lai gan, kāpēc nē? Varam. Hārlemšeikā drīkst darīt visu, galvenais, lai beznoteikumu kratīšanās notiktu pēc rūpīgi un pareizi izplānota scenārija. Tātad, noteikumi tomēr ir. Īsumā ieskicējot - sākumā pakratās viens personāžs un pēc brīža aina jau ir pavisam cita. Nu, tāda, ka gribot, negribot jāatminas Sprīdīša pamātes sacīto. Citēju: “Kas tā par klaberjakti?!” Uz šo jautājumu tad arī mēģināsim atbildēt. Kas īsti bija Harlem Shake? Mēs iziesim cauri visam. Kas? Kur? Kad? Kāpēc? Aiziet!
1. Nedaudz par vēsturi
Izrādās, ka Harlem Shake patiesībā ir īsta deja, jeb īpašs deju soļu komplekss, ko aizsāka vīrs, vārdā Alberts Boiss, kādā Hārlemas parka basketbola laukumā, 1981. gadā, Ņujorkā. Šī deja strauji izplatījās visā apgabalā un kļuva par neatņemamu vietējās hip-hopa kultūras sastāvdaļu. Šī deja, jeb hārlemiešu vārdiem, kustība, daudziem kļuva tikpat kā par dzīvesveidu. Īstais Hārlemšeiks izpelnījās patiesu cieņu, parādoties arī dažādos repa mūzikas videoklipos. Cilvēki pat mēdza atrisināt savstarpēji radušos konfliktus dejojot. Vai nav forši, ko? Skaidrs, ka oriģinālais hārlemšeiks joprojām dzīvo, ne tikai Hārlemas ielās, bet arī citviet pasaulē! Respect!
2. Interneta mīma pirmsākumi
Kā un kurā mirklī Harlem Shake kļuva par absolūtu interneta fenomenu? Diemžēl vai par laimi, bet Hārlemas kratekļa atdzimšanai 2013. gadā, sakara ar oriģinālo deju nav praktiski nekāda. Tātad, reiz dzīvoja (un dzīvo) students, vārdā Džordžs Millers, kurš platformā Youtube augšupielādēja trīsarpus minūšu garu, komisku video. Tā sākumā redzami četri jaunieši dažādos kostīmos, pašam Milleram kļūstot pazīstamam kā Rozā puisim, veicot sinhronas kustības, dīdžeja Baauer skaņdarba “Harlem Shake” pavadībā. Pēcāk, tajā pašā dienā, bariņš pusaudžu Austrālijā, iedvesmojoties no Millera, nofilmēja un augšupielādēja savu veikumu. Tieši šis video kalpoja kā konceptuāls pamats visiem pārējiem, kas sekoja pēc tam.
3. Koncepts
Kā tas darbojas? Viss nepieciešamais ir kāda konkrēta lokācija un avantūrai atvērta ļaužu kopa. Video garums – ap 30 sekundēm. Pirmās 15 sekundes, fonā skanot iepriekš minētajai kompozīcijai, viens izredzētais kustas mūzikas pavadībā, kamēr apkārtējie cilvēki izliekas to nemanām, darot savas ierastās lietas. Mūzikai sasniedzot kulmināciju, nākamās 15 sekundes notiek pilnīgs jampadracis! Visi video redzamie personāži tad kustas un ālējas uz nebēdu! Kādam no jautrīšiem vajadzētu būt tikpat kā izģērbtam, kamēr daļai no pārējiem, būtu jātiek pie papildus apģērba un atribūtiem. Sounds fun!
4. Harlem Shake popkultūrā
Kā liesma, tas aprija internetu, savā ceļā aizraujot pat veselas korporācijas un šķietami nopietnus biznesa cilvēkus. Visi gribēja būt daļa no Hārlemšeika radītās ballītes. Tika sasniegta 1 miljarda skatījumu atzīme, vien 40 dienas pēc pirmā video parādīšanās iekš Youtube. Miljoniem cilvēku visā pasaulē filmēja savas versijas, daloties ar draugiem, kolēģiem, paziņām un, protams, arī svešiniekiem. Likumsakarīgi, ka Baauer gabals nonāca dažādu mūzikas topu virsotnēs. Tādas slavenības kā Eds Šīrans, Kodija Simpsone, Azalija Benksa, Džons Stjuarts, un pat leģendārā, nu jau pieaugušo puišu grupa Backstreet Boys ielēca galvu reibinošajā Harlem Shake vilcienā!
Mūsdienās, īpaši pateicoties internetam, tendences mainās straujāk kā vēl nekad. Gluži kā sērkociņš, kas ātri uzliesmo un tikpat ātri nodziest. Droši vien, ideja par jauna Harlem Shake video izveidi šķistu savāda un novecojusi. Uz zemeslodes ir deviņgadīgi bērni, kuri par šādu lietu pat nav dzirdējuši, jo piedzima gadā, kad mēs visi kratījāmies. Jā, laiks skrien vēja spārniem! Tāds ir dzīves ritējums. Līdz nākamajam interneta trendam! Tikmēr, kaut kur Ņujorkā, uz ielas, skanot hip-hopa mūzikas ritmiem, kāds jauniešu bariņš dejo īsto un vienīgo Hārlemšeiku…