NFTs: kas tas ir un kā ar to var nopelnīt?
Ja vien pilnībā neizvairies no sociālo tīklu izmantošanas un jaunākajām ziņām digitālajā vidē vai drukātā veidā, arī tu noteikti esi dzirdējis saīsinājumu - NFT.
Pēdējā pusgada laikā par NFT un to pielietojumu tiek runāts arvien vairāk, tomēr, šķiet, ka lielākā daļa cilvēku arvien līdz galam neizprot ne šī saīsinājuma nozīmi, ne to, kā un kāpēc šī tehnoloģija varētu ietekmēt mūsu dzīves ilgtermiņā.
Kas tad īsti ir NFT un vai tiesa, ka ar tiem iespējams nopelnīt?
NFT - kas tas ir.
NFT jeb Non-Fungible Token latviski varētu tulkot kā neaizstājama digitālā vienība, tomēr, cik zināms, Valsts valodas centrs vēl nav pieķēries precīzai definīcijas latviskošanai.
Īsumā, NFT ir blokķēdē balstīts risinājums, kas ļauj ikvienam kļūt par kādas unikālas digitālās vienības īpašnieku. Lai gan pats par sevi NFT nav fizisks objekts, tas pamatā darbojas kā licence, kas pierāda personas tiesības uz attiecīgā īpašums oriģinālu.
Kas nosaka to vērtību
NFT vērtību pamatā nodrošina to unikalitāte jeb fakts, ka katrs no tiem ir neaizstājams. Lai gan, piemēram, digitālu mākslas darbu ir iespējams nokopēt, tā oriģinālā versija arvien ir unikāla un tieši NFT izveide to garantē.
Tas nozīmē, kā NFT cena veidojas no pieprasījuma apjoma - jo vairāk cilvēku vēlas iegādāties kādu konkrētu NFT, jo augstāka būs tā cena.
Dažādu nozaru eksperti ir pārliecināti, ka pateicoties to plašajām pielietojuma iespējām, NFT laika gaitā kļūs par mūsu ikdienas sastāvdaļu. Tomēr pašlaik to vērtību lielākoties nosaka paša risinājuma pieaugošā popularitāte.
Lai gan sākotnēji par NFT izveidi, iegādi un pārdošanu, galvenokārt, interesējās tikai kriptovalūtas lietotāji, pēdējā pusgada laikā iespēju veidot savus NFT sākuši izmantot gan labi zināmi mākslinieki, gan dažādas kompānijas. Kā zināmākos piemērus no Latvijas varētu minēt mākslinieku Kiwi un lidsabiedrību Air Baltic.
Kā ar to iespējams pelnīt
Izveidot un pārdot jaunu NFT ir iespējams ikvienam. Nepieciešamas vien pamatzināšanas blokķēdes darbības principos un arī tu vari kļūt par NFT izveidotāju un īpašnieku.
Protams, nav nekādas garantījas, ka tevis veidoto NFT kāds vēlēsies iegādāties! Tieši tāpēc ir svarīgi, ka digitālajam īpašumam ir reāla pievienotā vērtība - garantīja, ka tā cena laika gaitā varētu pieaugt vai unikāls iemesls, kas kādam varētu likt vēlēties kļūt par tā unikālo īpašnieku.
Jāmin, ka tieši dažādu individuālu NFT un to kolekciju pieaugošās cenas ir viens no labākajiem veidiem, kā izmantot tos peļņas gūšanai. Proti, laicīgi iegādājoties kādu populāru NFT, pēc laika to visticamāk būs iespējams pārdot par ievērojami augstāku cenu. Līdzīgi, kā ar reāliem mākslas darbiem.
Tāpat kā iegādājoties un pārdodot fiziskus objektus, arī digitālajām vienībām iespējams pievienot kontraktus. Tas nozīmē, ka ikviena NFT radītājs var pārdošanas kontraktā minēt nosacījumus, kas ļautu pelnīt arī ilgtermiņā. Piemēram, nosakot autoratlīdzības samaksu, kas ļauj saņemt ienākumus no procentiem, katru reizi, kad viņa radītais NFT tiek atkārtoti pārdots.
Īsumā varētu teikt, ka NFT paver tādas pašas peļņas iespējas, kā jebkurš fizisks objekts - ja cilvēki tajā saskata vērtību un vēlas to iegūt savā īpašumā, nav šaubu, ka to būs iespējams pārdot.
Lai cik muļķīga arī nešķistu digitālu vienību iegāde, arvien vairāk cilvēku visā pasaulē šādā veidā spējuši nopelnīt ievērības cienīgas naudas summas.
Līdz šim dārgākais NFT pasaulē
Par kādām peļņas iespējām tad tiek runāts? Viss atkarīgs no tā, cik populārs un pieprasīts ir attiecīgais NFT. Skaidrs ir tas, ka to cenas mēdz sasniegt par vairākus miljonus ASV dolāru.
Līds šim dārgāko NFT pasaulē radījis Maikl Vinkelmans, kurš mākslas pasaulē pazīstams ar vārdu Beeple. Viņa radītā kolāža, kas sastāv no 5000 digitālām bildēm, ar nosaukumu “Everydays: The First 5000 Days” izsoļu namā Christie’s tika pārdots par 69,3 miljoniem ASV dolāru.
Un, šķiet, ka tādu prestižu izsoļu namu iesaistīšanās digitālās mākslas pārdošanā un summas, par kādiem šie darbi tiek pārdoti, kalpo par garantīju tam, ka šis nav tikai īsu popularitāti ieguvis interneta vides trends. Gluži pretēji, NFT tik tiešām varētu kļūt par neatņemamu mākslas pasaules sastāvdaļu. Bet tā plašās pielietojuma iespējas NFT laika gaitā varētu ienest ikviena cilvēka ikdienā.