Riepu maiņas bums - KO IZVĒLĒTIES?

Lasīt rakstu


Riepu maiņas bums - KO IZVĒLĒTIES?

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 16. martā

Riepu maiņas bums - KO IZVĒLĒTIES?

Sagatavo savu auto vasarai!


Nomainīt vasaras riepas uz ziemas riepām, cilvēki steidzas daudz ātrāk, kā no ziemas uz vasaras riepām, jo nevar zināt, kad pienāks pirmais sals, sniegs, un kad ceļi paliks nedroši. Taču, ja Tev nav vissezonas apavi savam autiņam, tad vērts atcerēties un parūpēties par savu auto, sagatavojot to vasaras sezonai.

No kura datuma jāmaina vasara riepas? 

Likumā nav noteikts, kad tieši ziemas riepas jāmaina pret vasaras riepām – tā ir katra braucēja individuāla izvēle. Teorētiski ar ziemas riepām (ja vien tās nav radžotas), iespējams braukt kaut cauru gadu. Tomēr tas nav nedz droši, nedz izdevīgi.

Savukārt, periods, no kura datuma vasaras riepas drīkst izmantot, gan ir precīzi noteikts – no 1. marta līdz 1. decembrim. Tas gan nenozīmē, ka šajā periodā vasaras riepas vienmēr ir pareizākā izvēle. Ja ceļš ir apledojis, snieg sniegs vai arī gaisa temperatūra ir zemāka par 7°C, drošāk un ērtāk ir pārvietoties ar ziemas riepām.

Pavasara sākums ir īstais brīdis, lai parūpētos par drošu braukšanu vasaras sezonā un nomainītu ziemas riepas uz vasaras riepām. Autovadītājiem nereti ir paradums braukt ar ziemas riepām arī vasaras sezonā. Braukšana ar nepiemērotām riepām nav droša nevienā sezonā, jo riepu gumijas sastāvi atšķiras. Lai ziemas riepas spētu izturēt krasās temperatūras maiņas ziemas laikā, tās tiek izgatavotas no mīkstāka gumijas maisījuma, kurš, saskaroties ar karstu asfaltu, kļūst pārlieku elastīgs un bīstams. Līdz ar to  braukšana ar ziemas riepām vasarā nav ieteicama un noteikti nav droša.

Kam pievērts uzmanību izvēloties vasaras riepas?

  • Riepu rites pretestības indekss ir norādīts uz riepas marķējuma un var būt no A līdz G, kur A nozīmē augstākos, bet G – zemākos pretestības rādītājus. Šo parametru nereti dēvē arī par degvielas patēriņa efektivitāti, jo mazāka rites pretestība samazina slodzi uz motoru un padara braucienu ekonomiskāku.
  • Trokšņu emisija– šis parametrs nosaka to, cik konkrētā riepa būs skaļa, kas tiešā veidā ietekmēs komforta līmeni automašīnas salonā. Trokšņu emisiju norāda decibelos – jo šis rādījums ir mazāks, jo riepa būs klusāka.
  • Saķere uz mitra seguma– šis parametrs apzīmē riepas protektora spējas saglabāt kontaktu ar ceļa segumu. A vērtējums apzīmē labāko, bet F – zemāko saķeri. Riepām, kurām šis rādītājs ir augsts, bremzēšanas ceļš uz slapja ceļa virsmas ir krietni īsāks.

Katram auto braucējam jāatceras, ka ir jāizvēlas ne dārgākās vai, tieši pretēji, lētākās riepas, bet gan piemērotākās, līdz ar to, ja auto tiks lietots pilsētā nelieliem pārbraucieniem, tad tam nav nepieciešamas dārgas superauto riepas, tāpat kā ceļojot pa automaģistrālēm lielā ātrumā, būtu bīstami braukt ar pilsētas riepām, kuras paredzētas nelielam ātrumam.

Līdzīgi raksti