SE-RO-TO-NĪNS
Mūsdienu zinātne ir atradusi izskaidrojumu cilvēka emocionālā un fiziskā stāvokļa izmaiņām – vainīgi ir hormoni.
Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, ko ražo dažādi cilvēka ķermeņa dziedzeri. Tie ceļo pa asinsriti un spēlē svarīgu lomu daudzās ķermeņa funkcijās. Termins nāk no grieķu vārda, kas nozīmē ‘kustināt, pamudināt’, un precīzi definē šo ķīmisko sūtņu funkcijas.
Cilvēka endokrīnā sistēma ietver virkni dziedzeru, kas ir atbildīgi par hormonu ražošanu un izdalīšanos asinsritē. Šo procesu kontrolē smadzeņu hipofīze.
Hormonu līmenis svārstās visas dienas garumā. Piemēram, kortizola izdalīšanās pamodina Tevi no rīta, un melatonins palīdz aizmigt. Hormoni izraisa bada, sāta sajūtu vai nemieru.
Serotonīnu bieži sauc par laimes hormonu, un tas paaugstinās eiforijas laikā un samazinās depresijā. Naktīs serotonīns tiek ražots mūsu smadzenēs un maksimālo koncentrāciju sasniedz saullēkta stundās. Dienas laikā serotonīna līmenis samazinās. Šī viela ir atbildīga par pacilātu garastāvokli un jautrības sajūtu. Ja neesi pietiekami izgulējies, tad organismā nav pietiekami daudz šī hormona.
Tā sauktie laimes hormoni var mazināt trauksmi, novērst depresiju, izraisīt baudu, prieku, pieķeršanos un uzticēšanos. Šo hormonu ražošana mūsu organismā ir atkarīga no daudziem faktoriem: dzīvesveida, uztura, fiziskās aktivitātes, vides un pat zarnu mikrofloras.
Cilvēkam serotonīns ir nepieciešams garastāvoklim, gremošanai, miegam, smadzeņu darbībai un pareizam diennakts ritmam, kas palīdz organismam strādāt atbilstoši dienas un nakts maiņām.
Līdz pat 90% serotonīna tiek ražots zarnās!
Tas regulē gremošanu un izraisa sāta sajūtu. Nokļūstot vispārējā asinsritē, šī viela var uzlabot garastāvokli, kā arī palīdzēt smadzenēm un atmiņai darboties efektīvāk.
Zarnu baktērijas milzīgā mērā ir iesaistītas hormona ražošanā, kas stimulē šūnas, kuras ražo serotonīnu. Vēl viens faktors ir prekursora triptofāna klātbūtne (viela, ko zarnas var pārvērst serotonīnā). Šī neaizvietojamā aminoskābe cilvēka organismā nonāk ar pārtiku.
Pārtikas produkti, kas stimulē serotonīna veidošanos:
- āboli
- mieži
- bietes
- pākšaugi
- kefīrs
- citrusaugļi
- sēnes
- sīpoli
- ķiploki
- rūgtā šokolāde
- jebkuri asie pipari (piemēram, čili)
Faktori, kas veicina laimes hormonu veidošanos
- Fiziska aktivitāte
- Jaunu vietu apmeklēšana, interesanti pasākumi, relaksējoša masāža (viss, kas var likt Tev pasmaidīt)
- Saules gaisma (ultravioleto staru ietekmē cilvēka organisms ražo D vitamīnu, kura klātbūtne tieši ietekmē serotonīna veidošanos)
- Sabalansēts uzturs
- Rotaļas ar bērniem vai mājdzīvniekiem
- Apskāvieni un skūpsti
Kas palēnina serotonīna ražošanu?
Nepareizi organizēts miega un atpūtas režīms, fiziska un emocionāla pārslodze, vāja imunitāte, ilgstošs saules gaismas trūkums – viss šis ievērojami samazina šī vitāli svarīgā hormona veidošanos.
Lielākā daļa no mums ir pieredzējuši, kā emocionāls stress var izraisīt nemierīgas, bezmiega naktis un grūtas dienas. Neatkarīgi no tā, vai tā ir smaga šķiršanās, sarežģīta darba situācija vai ilgāka cīņa ar depresiju vai trauksmi, mūsu emocijas un stresa līmenis var sabojāt izgulēšanos. Veselīgs serotonīna līmenis veicina pozitīvu noskaņojumu un mierīgu miegu.
Atceries, ka Tavs garastāvoklis un pašsajūta ir milzīgā mērā atkarīgi no Tava hormonālā līmeņa. Uzturi to formā: ēd sabalansēti, pavadi laiku saulē un svaigā gaisā, biežāk smaidi, dzer ūdeni, iemīlies!