Joprojām pasaulē ir starp pieprasītākajām spēlēm.
Nozīmīgākās videospēles, kas augušas kopā ar to spēlētājiem
Kopš video spēļu pirmssākumiem, kas meklējami 20. gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, industrija piedzīvojusi apbrīnojamu izaugsmi gan spēļu dizaina, gan to scenārija un tehniskās sarežģītības ziņā. No kubiciņiem, kas tiek dauzīti pa ekrānu starp divām taisnām līnijām, tādējādi simulējot tenisa maču, līdz iespaidīgām, tikpat kā realistiskām spēlēm, kuru scenāriji konkurē ar pasaules kino un TV klasikām. Papildus tam, līdz ar interneta attīstību, video spēles piedāvā paralēlu realitāti, kurā veidot savu personāžu, lai tiktos un pildītu dažādus uzdevumus kopā ar citiem spēlētājiem no visas pasaules.
Attīstoties tehnoloģijām, ir ievērojami augušas iespējas un virzieni, kādos dodas video spēļu ražotāji. Pielāgojoties dažādajām cilvēku interesēm un vajadzībām, tiek viedotas spēles priekš visiem, kas vēlas savu hobiju vai aizraušanos ienest citā, simulētā pasaulē. Viena no video spēļu franšīzēm, kas pamanījusies lieliski atspoguļot kopējo industrijas izaugsmi, ir Grand Theft Auto. Šīs spēles pirmsākumi, meklējami deviņdesmito gadu beigās, kad tika izlaistas pirmās divas GTA daļas. Spēles ražotāji pārsteidza pasauli ar pirmo šāda veida spēli, kurā iespējams pārvietoties kājām, mainīt transportlīdzekļus, braukt ar tiem pa trīs dažādām pilsētām, kā arī pildīt īpaši sagatavotas misijas. Atcerēsimies, ka šeit runa ir par 1997. gada spēli, kad lielākā daļa no mums vēl centās sev dabūt jaunāko Tamagotchi ierīci, tikmēr atlikušie skrēja ķert jaunāko Windows 95 operētājsistēmu.
Grand Theft Auto
Video spēle, kas vienmēr pamanās pārsteigt, kad tiek izlaista tās jaunākā versija. Pēdējoreiz, Rockstar Games to darīja neticami sen, 2013. gada 17. septembrī, kad visu pasauli pāršalca jaunā GTA V nonākšana veikalu plauktos. Šajā versijā tiek piedāvāts spēlēt ar trīs galvenajiem stāsta varoņiem, lai izmantojot katra spēcīgākās prasmes, pildītu dažāda izmēra un nozīmes misijas. Galvenokārt, saistītas ar grandioza apmēra laupīšanām un sagatavošanās procesu tām. Papildus galvenajām misijām, iespējams arī pildīt uzdevumu simtus, kas sagatavoti, lai padarītu spēlēšanas pieredzi krāšņāku. Tā kā no darba vajag arī atpūsties, iespējams apmeklēt jogas nodarbības, pieslīpēt dažādu sporta veidu prasmes, kā arī paviesoties vietējā striptīzbārā. Lai arī pēdejo 8 gadu laikā Grand Theft Auto franšīzei nav pievienojusies neviena jauna spēle, tiek regulāri atjaunināta GTA V online versija, kur spēlētājiem no visas pasaules, iespējams dzīvot un būvēt kriminālo karjeru. Tikmēr tiekoties ar draugiem un pildot kopā īpašus, spēles tiešsaites versijai sagatavotus uzdevumus, iespējams piepelnīties papildus, kā arī vienkārši jautri pavadīt laiku iekš spēles. Šādu virzienu ieņēmuši vairāki spēļu ražotāji, kad tā vietā, lai reizi divos gados izlaistu jaunu spēli, kas šķietami ne ar ko neatšķiras no iepriekšējās, ražotāji turpina atjaunināt esošo, lai pielāgotu to attiecīgā laika vajadzībām un tendencēm.
Šī ir pirmā reize, kad GTA ražotāji piegājuši savas spēles online versijai tik nopietni, cik tas tiek darīts šajā gadījumā. Līdz tam eksistēja opcijas spēlēt ar citiem spēlētājiem, tomēr bija visnotaļ limitētas savās iespējās un kvalitātē. Šobrīd, GTA online versija ir spēlētākā multiplayer tipa spēle, ar aptuveni 140 miljoniem spēlētāju no visas pasaules. Tik milzīgu skaitu attaisno fakts, ka GTA piedāvā plašāko izklaides iespēju klāstu starp visām pieejamajām online spēlēm. Sacīkstes pa īpaši veidotām šķēršļu trasēm, banku laupīšanas, narkotiku karteļi, kā arī elementāras pasūtījuma slepkavības un bandu kari. Katrs var atrast sev patīkamāko izklaides veidu, gluži kā ikdienas gaitās, tikai ar papildus pievienoto vērtību – nekādu atbildību par paša sastrādātajām blēņām.
GTA un tā veidotāji, tikuši kritizēti par spēles vardarbīgo dabu, jau kopš pašiem pirmsākumiem. Grand Theft Auto oriģinālā spēle, 1997. gadā, lai arī augsti vērtēta, saņēma lielu nosodījumu no sabiedrības. Tas arī bija saprotami, ņemot vērā faktu, ka visa spēles būtība veidota ap noziedzīgu darbību veikšanu, lai saņemtu pēc iespējas vairāk punktus. Tai skaitā, milzums daudz slepkavības, zādzības, kā arī bēģšanu no kārtībsargiem. Viens no veidiem kā pelnīt punktus spēlē, ir notriecot gājējus, turklāt, pārbraucot pāri uzreiz desmit gabaliem, var saņemt bonusu. Jāatzīst gan, ka šī kritika nav nesusi augļus. Spēles veidotāji turpina pieturēties pie vardarbīgām un reālajā pasaulē nelegālām izpausmēm, kā spēles galveno būtību, tādējādi atspoguļojot šāda pat rakstura problēmas ASV un citviet pasaulē. Viens no biežāk sastopamajiem uzskatiem, ko izmanto visi vardarbīgo spēļu pretinieki, ir bailes par šādu aktivitāšu slikto ietekmi uz bērnu un jauniešu mentālo veselību. Viņuprāt, jauni cilvēki nespēj atšķirt realitāti no spēles, tāpēc pastāv risks, ka bērni šīs te vardarbīgās GTA izpausmes, pārnesīs uz realitāti. Šīs šaubas gan atspēko pietiekoši daudz zinātniski pētījumi un fakts, ka cilvēku vardarbības pirmsākumi, meklējami ilgi pirms video spēļu parādīšanās. Turklāt, vairākos pētījumos pierādīts, ka video spēles, pretēji iepriekšminētajiem uzskatiem, palīdz cīnīties ar ikdienā uzkrāto stresu, tādējādi palīdzot cilvēkiem izlādēties simulētā vidē, kur šīm agresīvajām darbībām nav reālu seku.
Revolucionāras spēles, kas ieviesa jaunus kritērijus un prasības
Starp 1997. gadu, kad tika izlaista pirmā GTA spēle, un mūsdienām, Rockstar Games pamanījušies pārsteigt pasauli ar vēl dažām spēlēm, kas ieviesa jaunus standartus open world žanrā. Pirmā spēle, kas izmainīja to kā mēs redzam GTA uz visiem laikiem, bija franšīzes trešā daļa. Šoreiz, pārnesot ierasto spēles vidi uz 3D pasauli. Šī spēle jau daudz ievērojamāk atšķīrās no pirms diviem gadiem izlaistās otrās daļas, ne vien izskata, bet arī funkcionalitātes ziņā. Vēl neviena spēle, līdz šim brīdim, nespēja piedāvāt tik plašu iespēju klāstu kā Grand Theft Auto 3. Skatoties uz katru spēles aspektu, individuāli, var atrast priekšgājējus, kas savu darbu veikuši labāk. Kā kopēja kompozīcija, šī spēle izpelnījās milzīgu atzinību un popularitāti 2001. gadā, kad tika izdota. Call of Duty franšīze, pavisam noteikti piedāvā aizraujošāku kara un apšaudes sajūtu, tikmēr Max Payne, kas iznāca gandrīz vienlaicīgi ar GTA 3, pārsteidz ar savu lieliski izstrādāto stāstu, kas filmas veidolā, varētu konkurēt ar lielākajiem kino pasaules grāvējiem. Auto vadīšanas pieredze, ko piedāvā Gran Turismo, pavisam noteikti stāv pāri jebkurai citai spēlei, to starp arī iepriekš pieminētajām, taču neviena spēle nespēj konkurēt ar GTA daudzpusības ziņā. Grand Theft Auto trešā daļa iesāka un nostiprināja šo trendu, tikmēr franšīzes līdzgājēji, tikai pastiprināja kopējā brenda pozīcijas video spēļu tirgū.
Šķiet, ka Rockstar games neatpūšas nekad un jau pēc gada tika izdota nākošā spēle - GTA: Vice City. Salīdzinoši ar iepriekšējo daļu, spēles veidotāji deva spēlētājiem tieši to, ko viņi vēlējās. Vairāk iespēju, interesantākus stāstus un motociklus, kas vēl nebija pieejami GTA 3. Kopējais spēles motīvs ir daudz gaišāks un krāsaināks par iepriekšējām daļām, kas gan ir izskaidrojams ar nelielu ceļošanu laikā un telpā, spēles ietvaros. Stāsts norisinās astoņdesmitajos gados, Vice City, kas veidota iedvesmojoties no ASV pilsētas, Miami, Floridas štatā. Toreiz krekli bija košāki, narkotikas lētākas un ballītes skaļākas. Jāatzīst gan, ka līdz ar to, ka spēle tika izlaista vien gadu pēc tās priekšteča, kopējā vadāmība un tehniskās detaļas palika tikpat arkādiskas, cik tās jau bija iepriekšējā spēles daļā. Nākošais, patiesi nopietnais solis sekoja vēl divus gadus vēlāk, kad 2004. gada 26. oktobrī tika izlaista Grand Theft Auto: San Andreas. Šī spēle piedāvāja jau daudz plašāku iespēju un darbību spektru, kas nebija pieejami iepriekšējās spēlēs. Lēkšana ar izpletni, peldēšana un niršana ir tikai maza daļa no kopējā uzlabojumu spektra. Spēles kopējā kartes platība, bija iepriekš vēl neredzētā izmērā, turklāt katra vieta izceļās ar unikālām detaļām, varoņiem un uzdevumiem, kas tikai papildina spēles kopējo krāšņumu un stāstu. Šķiet, visspēcīgāk fanus pārsteidza tieši neparedzamais sižets, kura iziešanai nepieciešamas vidēji 48 stundas. Papildus tam ir vēl daudz un dažādas izklaides, ar ko nodarboties brīvajā laikā. Naktī iespējams apzagt mājas, tikmēr pa dienu var doties uz svaru zāli vai iepirkšanās tūrē kādā no daudzajiem veikaliem, kur savam tēlam piemeklēt tieši tādu izskatu, kādu vēlaties. Vērts pieminēt, ka svaru zāles apmeklēšana, kā arī boksa un citu cīņas mākslu veidu apgūšana pie profesionāliem treneriem, ir bezmaksas, tikmēr par apģērbu vai jaunu frizūru un tetovējumu gan nāksies maksāt.
San Andreas kalpoja kā lielisks noslēgums 3D ērai, kura, lai arī savam laikam atbilstoša un ārkārtīgi aizraujoša, joprojām kaitināja ar savu kokaino vadāmību un no realitātes tālo fiziku. Tāpat arī grafiskais izskats, jo īpaši runājot par detaļām, bija tālu no tā, ko sāka piedāvāt nākošās paaudzes, HD spēles. Rockstar Games un GTA franšīzes nākošais izlaidums sekoja 4 gadus vēlāk. Pirms tam, spēles veidotāji un dažādi entuziasti pamanījās izveidot San Andreas papildinošas, modificētas versijas, kā arī daudz advancētāku Multiplayer versiju, kas ievirzīja GTA online tajā gultnē, kur šī spēle pārliecinoši dodas vēl šodien. Viena no šīm modificētajām versijām, ar nosaukumu Hot Coffee izpelnījās īpašu ažiotāžu sabiedrībā, jo tajā parādījās pornogrāfiska rakstura iespējas un funkcijas. Spēlētāji varēja likt savam tēlam iesaistītites seksuāla rakstura attiecībās, visnotaļ konkrēti simulējot šīs darbības. Par šo spēles modifikāciju, ātri vien uzzināja vecāki, kuri tālāk deva informāciju varas iestādem. Pēc vairākām tiesas prāvām, tika lemts, ka šī spēles versija oficiāli tiks aizliegta.
Jauna ēra, iespējas, un līdz ar to arī prasības
Pirmo reizi kopš Grand Theft Auto dzimšanas, Rockstar games lika saviem faniem gaidīt nedaudz ilgāk, bet tas bija tā vērts. Jaunais GTA 4 nāca jau ar daudz iespaidīgāku grafisko un fizisko arsenālu. Spēle kļuva, visādā ziņā, daudz realistiskāka un līdz ar to arī aizraujošāka. Auto vadāmība, tuvcīņa, apšaudes un kritieni tagad jau izskatījās daudz realistiskāk kā jebkad iepriekš. Spēle šķita tik patīkama, ka reizēm pietika vien vizināties apkārt un skatīties kā galvenais varonis lido ārā pa mašīnas priekšējo vējstiklu, trieciena rezultātā. Spēles veidotāji jau atkal pamanījās pārsteigt pasauli ar ko absolūti jaunu un nebijušu. Lai arī stāsts bija gana interesants un aizraujošs, turklāt, ar vairākiem iespējamiem scenārijiem un izvēles iespējam uzdevumu gaitā, to spēja aizēnot spēles revolucionārā fizika. Kas var būt patīkamāks, kā redzēt sava pretinieka galvu, izšķīstam pret sienu pēc AK-47 šautās lodes trāpījuma tieši starp acīm. Grand Theft Auto IV kļuva tik grafisks, ka daudziem tas pat lika justies neērti un spēle guva drūmu noskaņu. Šeit gan vērts atcerēties, ka ļoti līdziga vēsture bija arī ar GTA 3 un tās pēctečiem, kad pirmā spēle kļuva par atspēriena un pārmaiņu punktu, kas bieži vien mēdz būt nedaudz drūmākos toņos.
Arī šajā gadījumā, pēc drūmā un baisi realistiskā GTA 4, sekoja jau arkādiskākais GTA 5, līdz šim pēdējais šīs franšīzes ražojums.
Daudz diskutēts par to, kura spēle labāka. GTA 3 vai GTA: Vice City? Ceturtā daļa vai piektā? Viedokļi dalās, tomēr objektīvi runājot, jaunākie Rockstar games veikumi, ir vienmēr labāki par to pirmstečiem. Jā, GTA 4 stāsts šķiet interesantāks un gluži elementāri, loģiskāks. Apšaudes ir daudz baisākas un kopējā fizika tuvāka realitātei, nekā GTA 5, taču jaunākā spēle ir labāka. Tā ir jautrāka un vieglāk spēlējama. Spēlējamā platība ir daudzkārt plašāka, tikmēr spēles online versija liek punktu diskusijai par to, kura spēle ir labāka. Jautājums tikai, vai vēsture atkārtosies pilnībā? Pēc GTA 3 un Vice City, nāca San Andreas, kas pilnībā aizvēra jebkādu vietu diskusijai par to, kura spēle tad nu tagad ir labākā. Šajā gadījumā, esam jau gaidījuši 8 gadus, bet jauna Grand Theft Auto spēle vēl nav paziņota. Spekulācijas par to, kad tas notiks un kāds varētu būt jaunākais veikums, norisinās vairākus gadus, tomēr Rockstar Games klusē.
Tikmēr video spēļu entuziasti un eksperti jau pamanījušies aizvadīt stundām, pat dienām garas diskusijas par to, kur un kā tiks veidots jaunākās spēles stāsts. Daudzi uzskata, ka laiks doties ārpus ierastajām ASV pilsētām. Eiropa, Āzija, Dienvidamerika vai Arktika. Ja nu spēles notikumi varētu risināties dažādos pasaules kontinentos un pilsētās? Jau iedomājoties vien, ar ko Rockstar games varētu mūs pārsteigt šoreiz, pār muguru skrien patīkamas tirpiņas. Laika gaitā viņi ir pierādījuši, ka spēj paveikt to, ko neviens. Spēles veidotāji, izdomas un iztēles pārbagātībā, var viegli konkurēt ar tādām leģendām kā Simpsons, iekš televīzijas. Tā kā video spēles uzbūve tiek veidota parodējot reālās pasaules notikumus, varam būt droši, ka Grand Theft Auto veidotājiem pietiks iedvesma. Pēdējo gadu izmaiņas pasaulē, kā arī tehnoloģiskajā attīstībā, varētu nozīmēt, ka mūs sagaida jauna, milzīga un vēl iepriekš neredzēta video spēle no Grand Theft Auto. Šoreiz spēlētājiem jāgaida ilgāk, daudz ilgāk. Vai tas nozīmē, ka rezultāts būs pārsteidzošāks? Daudz pārsteidzošāks?
Autors: Artūrs Bricis