VECUMS ESPORTĀ - Vai nav par agru spriest?

Lasīt rakstu


VECUMS ESPORTĀ - Vai nav par agru spriest?

Gaming Raksts pievienots: 2022. gada 14. jūnijā

VECUMS ESPORTĀ - Vai nav par agru spriest?

Ieskaties!


Pagājušajā nedēļas nogalē Zviedrijas pilsētā Lundā norisinājās Pinnacle Cup Championship 2022, kur uzvaras laurus plūca komanda no Dānijas - Heroic. Bet viens no sarunu tematiem LAN laikā bija fakts, ka fnatic komandā pēc vairāk nekā 10 gadu pauzes, palīgā uz vienu turnīru nāks pieredzējušais zviedru spēlētājs f0rest (HLTV.org). Un fakts, ka f0restam jau ir 33 gadi, bet vēl aizvien šis spēlētājs turpina piedalīties Tier 1, jeb visprestižākajos turnīros, ceļ jautājumu - kur tad ir tas robežpunkts profesionālajā esportā?

Vēl nesen citā rakstā pieminēju, ka tika apbalvots vecākais MVP CS:GO MAJOR, kur 27 gadus vecajam norvēģu spēlētājam tika šis tituls. Bet ja mēs salīdzinām ar citiem sporta veidiem, tad šis vidējais līgas MVP vecums, kā piemēru minot NBA vai NHL, ir daudz lielāks cipars, nekā esportā. Vidējais vecums, kura laikā NBA spēlētājs ir savos labākajos gados, ir 27.7 gadi (The NBA's Oldest MVP Players), tikmēr NHL regulārās sezonas MVP balvas vidējais spēlētāja vecums ir 26.9 gadi (This Old Hart: Alex Ovechkin) un pēdējais ierindojas 30 gadus vecais Joe Sakic, kas spēja novadīt lielisku sezonu. Tikmēr valda šis uzskats, ka visi esportisti ir tīņi un pieaugušie līdz noteiktam vecumam, un pēc tam zūd reakcijas laiks, uzrodas citas intereses un kopsummā neesot rentabli pēc tā.

Ilgi nebija aktuāls jautājums un koncepts par esportista karjeras mūža ilgumu, jo, kad parādījās pirmās datorspēles un turnīri, 1980. gados, tad tas bija izteikts fenomens, kur jaunieši varēja doties tikai uz vietējo spēļu zāli vai apmeklēt kādu izstādi, un tieši tik ilgi, cik notika turnīri, šiem cilvēkiem bija “karjera”. Bet kopš 2000. gadu sākuma, kad esporta lauciņā parādās arvien vairāk naudas līdzekļu, ir lielāka interese un var labāk redzēt nākotnes griezumā, vairs nav aktuāli pieņēmumi, ka “Tu jau kaut kad izaugsi no tā”, jo esports paliek par lielu tirgus spēlētāju, un noteikti arī mudina vecākus izvērtēt, vai bērnam datorspēļu spēlēšana ir hobijs, vai īstens ienākumu ieguves avots.

Ja mēs skatāmies uz CS:GO (Counter Strike Global Offensive) un LoL (League of Legends), jo šīs ir vienas no vecākajām spēlēm, kuras aizvien spēlē daudzi, tad var novērot, ka vidējais vecums komandās tikai aug, salīdzinot ar citiem gadiem. Šobrīd, top10 labākās CS:GO komandas pasaulē, ja ņem vērā HLTV.org (netika skaitīts klāt NaVi un Team Spirit nepilna sastāva dēļ), vidējais vecums komandām ir 24.2 gadi, vecākā komanda - FaZe, ar vidējo vecumu 25.3, un jaunākā komanda - Cloud9, ar 22.4. Ja skatās TOP15 griezumā, tad Imperial ir vecākā komanda, kur vidējais vecums ir 28.5 gadi (!!). Par League of Legends gan ir mazliet sarežģītāk, jo LoL, lai arī ir starptautiska spēle, ļoti daudz kas notiek pa reģioniem, tādēļ es ņemšu vērā tikai pēdējo lielo turnīru, 2021 World Championship, kur piedalījās labākās komandas. Šī turnīra uzvarētāju komandas- EDward Gaming, vidējais vecums komandā ir 22.2 gadi. Lai arī palika tikai top4 šajā turnīra, viens no labākajiem LoL spēlētājiem Faker ir 26 gadus vecs. 

Loģiski spriežot, nākotnē šadi arī varētu tas turpināties, kur komandas, līdzīgi kā tradicionālajā sportā, veido savus kodolus ar gan pieredzējušiem, gan jauniem un ātriem spēlētājiem, jo līdzīgi kā šobrīd ir komandā Broky FaZe, kur komandu veido 2 veterāni, kuriem ir vairāk kā 26 gadi, un 3 jaunieši, kas spīd tieši ar savām spēles mehānikām, ne zināšanām. Vienīgā atšķirība un apgrūtinājums - nevar veidot savu komandu kā Miami Heat basketbolā, kur ir 10 rotējošie spēlētāji, kuri spēlē un pilda savus pienākumus, un ir 42 gadus vecais spēlētājs Udoniss Haslems, kurš visiem dod uzmundrinājumu un visu sezonu sēž uz soliņa. Esportā parasti ir komandas ar trīs, pieciem, vai sešiem spēlētājiem, un tādēļ šīs spēlētāju maiņas komandas sastāvā ir īpaši svarīgas, lai saglabātu gan komandas veiktspēju ar citiem spēlētājiem, gan arī kopējo atmosfēru.

Vienu gan varu galvot - kamēr esports turpinās attīstīties tā, kā to dara šobrīd, tikmēr, laikam ritot, cilvēki paliks pieredzējušāki, un būs svarīgi šo visu uzkrāto pieredzi nodot nākamajām gamer paaudzēm. Viens veids, kā Latvijā varēs iegūt šo atgriezenisko pieredzi, būs no Wolsung komandas spēlētājiem, jauniešus satiekot pirmajā esporta nometnē Latvijā.

Līdzīgi raksti