Lielākie un ienesīgākie biznesa ieguldījumi sporta komandās

Lasīt rakstu


Lielākie un ienesīgākie biznesa ieguldījumi sporta komandās

Sports Raksts pievienots: 2025. gada 06. martā

Lielākie un ienesīgākie biznesa ieguldījumi sporta komandās

Sporta franšīzes – ceļš uz miljardiem.


Ieguldījumi sporta franšīzēs ir izrādījušies vieni no ienesīgākajiem biznesa gājieniem vēsturē. Tas, kas sākas kā riskanta likme uz cīnīties nespējīgu komandu, var pārvērsties par daudzu miljardu dolāru imperiju, ja tiek pieņemti pareizi vadības lēmumi un gūti panākumi laukumā.

Dažas no pasaules vērtīgākajām sporta franšīzēm reiz tika iegādātas par salīdzinoši zemām cenām.

Dalasas "Cowboys" (NFL)

Nav daudz komandu, kas sevī iemieso sporta biznesu tikpat labi kā Dalasas "Cowboys". 1989. gadā naftas magnāts Džerijs Džounss iegādājās komandu par nieka 140 miljoniem dolāru, kas ietvēra gan franšīzi, gan tās stadionu.

Šodien "Cowboys" ir viena no pasaulē visvērtīgākajām sporta franšīzēm, ar vērtību 10,32 miljardi dolāru. Džounsa vadībā komanda izveidoja spēcīgu zīmolu, kas sniedzās tālāk par futbolu, veiksmīgi izmantojot mārketingu, sponsorēšanas darījumus un modernu stadionu, lai ģenerētu milzīgus ienākumus.

Losandželosas "Lakers" (NBA)

Viena no visu laiku veiksmīgākajām basketbola komandām Losandželosas "Lakers" tika iegādāta 1979. gadā par nieka 20 miljoniem dolāru. Tajā laikā NBA vēl nebija izveidojusies kā globāls zīmols, un "Lakers" nebija dominējošā spēka loma, kādu tā ieguva vēlāk.

Četrās desmitgadēs "Lakers" kļuva par basketbola dinastiju ar tādām zvaigznēm kā Maģiskais Džonsons, Kobe Braients un Lebrons Džeimss. Pateicoties panākumiem, televīzijas līgumiem un globālajai fanu bāzei, komandas vērtība šodien ir aptuveni 5,5 miljardi dolāru.

Goldensteitas "Warriors" (NBA)

Kad Džo Lakobs un Pīters Gūbers 2010. gadā iegādājās Goldensteitas "Warriors" par 450 miljoniem dolāru, komanda vēl nebija čempionātu pretendente. Kopš 1975. gada tā nebija uzvarējusi NBA titulu, un uzmanības centrā biežāk bija tādas komandas kā "Lakers" un "Celtics".

Taču gudra vadība, datos balstīta stratēģija un tādi spēlētāji kā Stefans Karijs un Klejs Tompsons padarīja "Warriors" par mūsdienu basketbola dinastiju. Ar jaunām uzvarām un pārcelšanos uz modernu arēnu Sanfrancisko komandas vērtība pieauga līdz 7 miljardiem dolāru, padarot to par vienu no vērtīgākajām NBA komandām.

"Chelsea FC" (Anglijas Premjerlīga

2003. gadā Krievijas miljardieris Romans Abramovičs iegādājās "Chelsea FC" par 140 miljoniem sterliņu mārciņu (233 miljoniem dolāru). Viņa vadībā klubs piedzīvoja iespaidīgu transformāciju, kļūstot par vienu no veiksmīgākajiem Eiropas klubiem.

Investīcijas augsta līmeņa spēlētājos un treneros nodrošināja vairākus Premjerlīgas un Čempionu līgas titulus. 2022. gadā, kad Abramovičam nācās pārdot klubu, to iegādājās Tods Bēlijs un viņa vadītā investoru grupa par 4,25 miljardiem sterliņu mārciņu (5,2 miljardiem dolāru), kas bija viens no ienesīgākajiem darījumiem sporta vēsturē.