Iegaumē!
Ikvienam vecākam patīk vērot, kā bērna acis iemirdzas, kad tiek saņemta jauna rotaļlieta. Bet ne visas dāvanas ir tik nevainīgas kā varētu likties. Katru gadu tiek reģistrētas vidēji 240 000 ar rotaļlietām saistītas traumas, bērnu vidū. Neraugoties uz to, veikalu plauktos un mazumtirdzniecības tīmekļa vietnēs, joprojām atrodamas visnotaļ ro rotaļlietas.
Laika gaitā, slikti izstrādātas un nepārbaudītas rotaļlietas izraisījušas ne vienu vien letālu gadījumu. Ielūkosimies, kādas ir bīstamākās rotaļlietas pasaules vēsturē.
Sky Dancers
Šīm pasaku figūriņām bija mīksti putuplasta spārni, kas, palaižot tās gaisā, ļāva tām griezties. Diemžēl, kad tika parauta aukla, lai liktu fejām lidot, tās to darīja ar lielu ātrumu.
Trīs gadus pēc laišanas tirgū CPSC (Patēriņa preču drošības komisija) saņēma 150 ziņojumus par acu traumām, salauztiem zobiem un pat vieglu smadzeņu satricinājumiem.
The Austin Magic Pistol
Pagājušā gadsimta 50. gados, kad BB ieročus neuzskatīja par diez ko bīstamiem, bija nepieciešams kaut kas īpašs, lai ierocis izceltos. Austin Magic Pistol tas izdevās ar savu gāzes dzinēju.
Pistole izmantoja tā dēvētos "burvju kristālus", kas bija izgatavoti no kalcija karbīda. Sajaukti ar ūdeni, kristāli eksplodēja un izšāva plastmasas lodi. Reakcijas rezultātā rotaļlietas stobrā radās uguns bumba. Saskaņā ar mūsdienu standartiem šī rotaļlieta daudzās valstīs ir klasificēta kā šaujamierocis.
Dārza šautriņas
Nav nepieciešams lauzīt galvu, lai saprastu, kāpēc tērauda šautriņas ar svērtiem iesmiem varētu būt bīstama rotaļlieta.
Sākotnēji tās bija paredzētas zālienu caurduršanai, taču bērni atrada dažādus veidus, kā izmantot šīs šautriņas. Pēc vismaz trīs bērnu nāves CPSC (Patēriņa preču drošības komisija) aizliedza šautriņu izmantošanu. CPSC lika iznīcināt visus esošos komplektus, kas bija saražoti.
Creepy Crawlers
Šīs rotaļlietas bīstamības faktors ietvēra ne tikai kaitīgos izgarojumus, bet arī atklātu karstu plītiņu, kas bērniem bija jāuzkarsē līdz 150 grādiem pēc Celsija.
Šīs spēles mērķis bija radīt plastmasas kukaiņus. Lai to izdarītu, bērni metāla veidnēs iepildīja plastmasas vielu un ļāva tai cepties uz karstās plītiņas. Instrukcijās bija teikts, ka pirms izņemt kukaiņus no formiņām, jāļauj tiem atdzist, bet, protams, bērni nemēdz iegaumēt un ievērot visus noteikumus.
Swing Wing
Šī tiek uzskatīta par bīstamāko rotaļlietu 60. gados. Swing Wing ir rotaļlieta, kas līdzinās Hula Hoop, tā tiek nēsāta uz galvas un griezta, kustinot kaklu un/vai ķermeni kustībā uz priekšu un atpakaļ.
To izstrādāja Transogram Games un laida klajā 1965. gadā. Swing Wing galu galā tika izņemts no tirgus, jo šī rotaļlieta izraisīja nopietnas mugurkaula traumas.
Luscious Limbs
Luscious Limbs ir ne tik bīstama, bet arī ļoti dīvaina rotaļlieta. Spēles būtība - bērni varēja veidot dažādas ķermeņa daļas no speciāli veidotām formiņām.
Bet, diemžēl tas nebija viss. Bērni šīs izveidotās ķermeņa daļas varēja arī apēst. Visas ķīmiskās vielas, ko patērēja bērni, radīja sliktu pašsajūtu, kā arī pats koncepts kopumā bija tiešām dīvains – ēst rokas, kājas un ausis – ir dīvaini, kā arī neiemāca neko noderīgu bērniem.
Water Wiggle
1962. gadā izlaistais Water Wiggle bija milzīgs Wham-0 hits. Wham-O ir vairākkārtējs bīstamu rotaļlietu pārkāpējs.
Pusotru desmitgadi vēlāk notika negadījums, kas izraisīja šīs spēles atsaukšanu un tiesas procesu. Water Wiggle pēcāk atgriezās, taču tā nekad vairs neatguva savu agrāko slavu.
Koncepts bija vienkāršs – tika paņemta standarta dārza šļūtene un pie tās gala piestiprināts smidzinātājs ar atsvaru. Ieslēdzot šļūteni, veidojās šļakatas. Rotaļlieta šķita nevainīga līdz mirklim, kad šļūtene maģiski pacēlās gaisā un metās virsū bērniem. Rotaļlietas bīstamība tika pierādīta, kad noslīka mazs zēns. Šī briesmīgā nelaimes gadījuma dēļ, Wham-O atsauca no apgrozības Water Wiggles, un noslīkušā zēna ģimenei tika piešķirti 240 000 ASV dolāru.
Vac-U-Form
Vēl viena rotaļlieta, vēl viena atsegta karstā plītiņa. Šo rotaļlietu 60. gados tirgoja Mattel. Vac-U-Form bija līdzīga Creepy Crawlers, jo bērni paši varēja izveidot savas rotaļlietas.
Lai to izdarītu, viņiem bija jāuzkarsē plastmasas loksne, lai veidotu dažādas formas. Protams, tas nozīmēja, ka tika reģistrēti daudzi nelaimes gadījumi, jo bērni guva nopietnas traumas un apdegumus.
Snacktime Cabbage Patch Doll
Cabbage Patch lelles bija viena no pieprasītākajām rotaļlietām 90. gados. Tomēr 1997. gadā no tirdzniecības tika atsaukta viena īpaša lelle.
Lelle Snacktime Cabbage Patch Doll bija aprīkota ar īstu košļājamo aparātu, lai to varētu barot, taču tā nespēja atšķirt tai pievienotās plastmasas uzkodas no citiem priekšmetiem, kas nonāca lelles mutē. Daži bērni guva roku un pirkstu traumas, bet citiem lelles mutē iestrēga mati.
Super Elastic Bubble Plastic
Šī rotaļlieta, ko ražoja Wham-O, bija solis augstāk burbuļu pūšanai. Bija nepieciešams izspiest nedaudz šķidras plastmasas, izveidot tai bumbiņas formu un caur salmiņu izpūst šo plastmasas vielu, lai radītu krāsainus, izturīgus burbuļus.
Izklausās nekaitīgi, vai ne? Burbuļos bija tādas ķīmiskas vielas kā polivinilacetāts, kas ir atrodams līmes sastāvā, kā arī etilacetāts, kas ir atrodams nagu lakas noņēmējā. Ieelpojot šo plastmasas šķidrumu, mutē nonāca toksiski izgarojumi. Šo rotaļlietu pārtrauca ražot 80. gados.