Te tev nebūs nekāds zviedru galds!
Gavēšana jeb "Fastings" teorētiski nav nekas jauns. Tas pastāvējis jau simtiem, iespējams, pat tūkstošiem gadu, pirms tas kļuva par populāru fitnesa elementu, ar mērķi uzlabot veselību. Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas gavēt ir dažādi: reliģiozu apsvērumu dēļ, svara zaudēšanai, detoksikācijai vai gatavojoties kādai īpašai medicīniskai procedūrai. Lai gan šķēpi, par fastinga veselīgo ietekmi, joprojām tiek lauzti, daudzi eksperti uzskata, ka īslaicīgs fastings atstāj labvēlīgu iespaidu uz imūnsistēmu. Uzsvars uz vārda “īslaicīgs”, jo, kā zināms, kas par daudz, tas par skādi, tāpēc aizrauties ar to nevajadzētu, ja vien neesat fastinga guru.
Viss, kas nepieciešams ir apņēmība un drosme, sevišķi, ja ar šo praksti esat uz “Jūs”. Ja jūtat, ka 3 dienas iesākumā ir par daudz– nespītējieties un sāciet ar maziem solīšiem, izmēģinot vienu diennakti vai tikai dažas stundas. Galu galā, kas der vienam, ne vienmēr derēs otram. Tomēr, ja esat patiešām gatavi – lai tā būda rūc! Aplūkosim, kādi tad ir lielākie ieguvumi, ko varam novērot, mazlietiņ pabadojoties!
1. Drošība pirmajā vietā
Pirms sākam dziedāt slavas dziesmas, ir jāsaprot, ka ne visiem cilvēkiem der šāda veida “izklaide”. Lai gan ārkārtīgi noderīgs nobriedušiem un fiziski veseliem ļautiņiem, fastings tomēr var būt bīstams noteiktām cilvēku grupām. Tāpēc, nenodarbojaties ar 3 dienu gavēšanu, JA:
- Esat vecāka gadagājuma cilvēks ar sirds kaitēm;
- Esat stāvoklī vai jauna māmiņa, kas baro ar krūti;
- Sirgstat ar cukura diabētu;
- Neesat pilngadīgi;
- Jums ir kādas sirds kaites;
- Jums ir problēmas ar ēšanas traucējumiem.
Šādos gadījumos, noteikti nē. Ni un ni! Sarunāts?
2. Iespējamie ieguvumi
Fastingam ir vairākas priekšrocības, tāpēc pēdējo desmit gadu laikā tas ir kļuvis tik populārs veselības nozarē. Apskatīsim dažas no priekšrocībām, ko spēj sniegt fastings:
- Palīdz mazināt iekaisumu organismā, pamazinot monocītu līmeni asinīs;
- Var samazināt insulīna rezistenci, kas, savukārt, var palīdzēt līdzsvarot cukura līmeni asinīs;
- Paātrina vielmaiņu, kas palīdzēs sadedzināt taukus;
- Var pagarināt to cilvēku dzīves ilgumu, kuri patērē mazāk, jo samazinās gremošanas sistēmas nodeva;
- Uzlabo sirds veselību, samazinot holesterīna līmeni asinīs, kā arī mazinot iespēju saslimt ar sirds mazspēju par 70%, salīdzinot ar cilvēkiem, kas nekad nav gavējuši;
- Palielina augšanas hormona ražošanu, kas uzlabo šūnu atjaunošanos, vielmaiņu, muskuļu augšanu un spēka pieaugumu;
- Var samazināt insulta, epilepsijas, Alcheimera un Parkinsona slimības risku.
3. Iespējamie riski
Protams, nekas šajā pasaulē nav balts un pūkains, izņemot jaundzimušus polārlācēnus, bet ne par viņiem šoreiz ir stāsts. Šāds gavēnis, kā pirmīt noskaidrojām, nav piemērots visiem un būtu jāuztver ļoti nopietni. Badošanās krasi samazina kaloriju daudzumu, kas var radīt visas šīs iepriekšminētās apbrīnojamās priekšrocības, taču ir arī dažas nepilnības, kas jāņem vērā, veicot lielas izmaiņas savā uzturā. Gribam būt atklāti pret Tevi, dārgais lasītāj, tāpēc minēsim arī iespējamos fastinga riskus:
- Reiboņi;
- Pārāk zems cukura līmenis asinīs;
- Nogurums un vājums;
- Muskuļu sāpes;
- Galvassāpes.
4. Rezumē
Vai 3 dienu fastings patiešām atjauno jūsu imūnsistēmu? Varbūt pilnīga atiestatīšana nemaz nav iespējama, bet vismaz viegla atsvaidzināšana gan. Zinātne liecina, ka, ja vien jūs spējat to īstenot, tad 3 dienu ilga badošanās liks jūsu ķermenim attīrīt dažas vecās imūnās šūnas un sākt jaunu to ražošanu. Tālākais ir jūsu ziņā! Ne asakas!