Vai organismam vajadzīgs FASTINGS?

Lasīt rakstu


Vai organismam vajadzīgs FASTINGS?

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 16. februārī

Vai organismam vajadzīgs FASTINGS?

Veselība pirmajā vietā!


Mūsdienu medicīna ir parūpējusies par to, ka esam pārņemti ar domu iedzert tableti katrai kaitei. Bieži vien risinājumu varam atrast mūsu pašu spējā atveseļoties. Runājot par veselīgu dzīvesveidu, labs uzturs un pietiekama fiziskā aktivitāte, bieži vien, ir vienīgais, par ko tiek runāts.. Lai gan šie aspekti ir nenoliedzami būtiski, svarīgi apsvērt arī citu metodi – badošanos jeb gavēni.

Apzināta badošanās ir brīvprātīga atturēšanās no jebkāda ēdiena un kaloriju uzņemšanas, uz noteiktu laika periodu. Visbiežāk badojoties tiek dzerts ūdens, jeb kāds cits bez-kaloriju dzēriens. Pietiekami populāra ir arī “sausā badošanās”, kad organismam netiek piegādāts pilnīgi nekas, taču šī prakse prasa krietni nopietnāku sagatavošanos.

Nav runa par ciklisko badošanos (16:8 ; 4:20), vai vienas dienas neēšanu - atslodzi. Šoreiz par 72 stundu badošanos un to, kas ar Tavu ķermeni notiek 3 dienu laikā, kad netiek uzņemta pārtika, taču notiek hidrācija - ar ūdeni.

Lai gan badošanās prakses piekoptas jau tūkstošiem gadu, pētījumi par to ir sākti salīdzinoši nesen. Pieaugot eksperimentiem šajā veselības jomā, badošanās kļūst arvien plašāk pieņemta kā līdzeklis svara samazināšanai un slimību profilaksei. Svarīgi, lai badošanās tiktu veikta pareizi un veselīgi!

Badošanās attīra mūsu ķermeni no toksīniem un piespiež šūnas iesaistīties procesos, kas parasti netiek stimulēti, ja vienmēr ir klāt enerģijas plūsma no pārtikas. Eksperimenti gan ar pelēm, gan cilvēkiem pierāda, ka badošanās pārvērš “reģeneratīvo slēdzi”, kas signalizē cilmes šūnām, lai radītu jaunas baltās asins šūnas, galu galā atjaunojot visu imūnsistēmu. Tajā pašā laikā tiek iznīcinātas vecās, neefektīvās imūnsistēmas daļas. Šis process ne tikai atjauno imūnsistēmu, bet arī samazina brīvo radikāļu radītos bojājumus un iekaisumu organismā.

Badojoties, ķermenim nav ierastās piekļuves glikozei, liekot šūnām ķerties pie citiem līdzekļiem un materiāliem, lai ražotu enerģiju. Tā rezultātā organisms sāk glikoneoģenēzi - dabisku sava cukura ražošanas procesu. Aknas palīdz, pārvēršot visu, kas nav ogļhidrāti - glikozes enerģijā. Tā kā badošanās laikā mūsu ķermeņi taupa enerģiju, mūsu pamata vielmaiņas ātrums (enerģijas daudzums, ko mūsu ķermenis sadedzina atpūšoties) kļūst efektīvāks, tādējādi pazeminot sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu.

Ketoze - vēl viens process, kas notiek badošanās cikla laikā, tad, kad ķermenis sadedzina uzkrātos taukus kā galveno enerģijas avotu. Šis ir ideāls režīms svara zaudēšanai un cukura līmeņa līdzsvarošanai asinīs.

Pēc aptuveni 48 stundām rodas autolīze. Tas ir process, kad ķermenis par barību izmanto toksīnus un vecās šūnas. Dabiska šūnu degradācija, kas atbrīvo ķermeni no disfunkcionāliem un nevajadzīgiem komponentiem, tieši tāpēc 72 stundu badošanās būs efektīvākais no variantiem.

Lai gan badošanās dažreiz var būt sarežģīta un neērta, garīgās un fiziskās priekšrocības to bieži vien atsver.

KĀ BADOŠĀNĀS PALĪDZ ORGANISMAM?

  • Uzlabo kognitīvo veiktspēju
  • Pasargā no aptaukošanās un ar to saistītām hroniskām slimībām
  • Saasina prāta spējas
  • Uzlabo koncentrēšanos
  • Samazina iekaisumus
  • Uzlabo vispārējo fizisko sagatavotību
  • Atbalsta svara zaudēšanu
  • Samazina ar vielmaiņu saistītu slimību risku
  • Veicina cukura līmeņa kontroli asinīs, samazinot insulīna pretestību

Nesenie pētījumi ar vēža slimniekiem parāda,  ka badošanās ķīmijterapijas laikā spēcīgi iedarbina imūnsistēmu un atklāj pat apslēptās vēža šūnas. Ķermeņa atbrīvošana no vecajām, toksiskajām šūnām un aizstāšana ar jaunām, veselām var būt vienīgā atbilde. Tradicionāli vēža slimniekiem ir teikts, ka ķīmijterapijas laikā jāpalielina uzturvielu un kaloriju patēriņš, taču šī pieeja tuvākajā laikā varētu tikt nopietni pārskatīta.

Badošanās pakļauj ķermeni vieglam stresam, kas liek mūsu šūnām pielāgoties, uzlabojot to spēju tikt galā ar dažādiem saasinājumiem.  Citiem vārdiem sakot – TAVS ORGANISMS KĻŪST SPĒCĪGĀKS! Šis process ir līdzīgs tam, kas notiek, kad slodzes laikā noslogojam muskuļus, sirds un asinsvadu sistēmu. Tāpat kā ar vingrinājumiem, mūsu ķermenis šo procesu laikā var kļūt stiprāks tikai tad, ja ir pietiekami daudz laika atpūtai un atveseļošanai.

Badojoties ieteicams nodarboties ar jogu, jo minerālu trūkums, caur dziļu elpošanu un staipīšanos, ķermenī pastiprina detoksa efektu. Arī muskuļos uzkrājas daudz kā nevajadzīga, tos noderīgi izstaipīt badošanās stadijā, lai vēl efektīvāk atbrīvotos no visa liekā.

Jāpiebilst, ka pacientam jākonsultējas ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai viņa ķermenis ir pietiekami veselīgs, lai badotos, jo tas ne vienmēr ir pareizais ceļš.. taču vairums cilvēku pēc badošanās jūtas kā no jauna piedzimuši!

Līdzīgi raksti