Lieliski spēlētāji, kuriem izdevās kļūt par augstākā līmeņa treneriem [2. daļa]

Lasīt rakstu


Lieliski spēlētāji, kuriem izdevās kļūt par augstākā līmeņa treneriem [2. daļa]

Sports Raksts pievienots: 2022. gada 18. janvārī

Lieliski spēlētāji, kuriem izdevās kļūt par augstākā līmeņa treneriem [2. daļa]

Reti gadās, kad kāds talantīgs spēlētājs kaut mēģina turpināt savu karjeru kā treneris, tikmēr par veiksmes stāstiem, šādi gadījumi kļūst vēl retāk.


Treneris ir visnotaļ pliekans vārds, lai apzīmētu to kvalitāšu kopumu, kam jāpiemīt, lai spētu gūt panākumus šajā arodā. Jāspēj motivēt, atbalstīt, mācīt ne vien sportu, bet arī dzīvi, jo tā iet visam paralēli. Lai arī cik profesionāls būtu sportists, viņa privātā dzīve vienmēr ietekmēs arī sniegumu, tāpēc treneri, kuri savu uzmanību vērš tikai uz pašu aktivitāti, parasti ar neko daudz izcelties nespēj.

Lielākā daļa sportistu pēc karjeras beigām izvēlās atpūsties vai ieguldīt kādā biznesā, kļūst par reportieriem un strādā kā eksperti televīzijā. Reti gadās, kad kāds talantīgs spēlētājs kaut mēģina turpināt savu karjeru kā treneris, tikmēr par veiksmes stāstiem, šādi gadījumi kļūst vēl retāk.

1. Martina Hingis

Šveice vienmēr bijusi pazīstama ar gardu šokolādi, lielisku finansiālo situāciju un līdz ar to arī izciliem tenisa spēlētājiem. Martina Hingis pamanījās noturēties sieviešu ranga augšgalā 209 nedēļas, kas nodrošina viņas vietu starp visu laiku labākajām tenisa spēlētājām.

Pēc profesionālās karjeras beigām, 41 gadu vecumā tenisiste veiksmīgi pievērsusies jauno talantu sagatavošanai prestižajā Barselonas Real Club de Polo. Strādājusi arī kā augstākā līmeņa spēlētāju trenere, palīdzot augt tādām tenisa dīvām kā Anastasia Pavlyuchenkova un Sabine Lisicki. Pirmā šobrīd sasniegusi savas karjeras augstāko punktu, atrodoties sieviešu tenisa ranga vienpadsmitajā vietā, tikmēr Sabine Lisicki, talantīgās treneres pavadībā, uzstādīja pasaules rekordu ar ātrāko servi sieviešu tenisā, kad trieca bumbiņu ar 210 km/h lielu ātrumu 2014. gadā.

2. Ray Reardon

Viens no visu laiku labākajiem snūkera spēlētājiem, kurš pavadīja septiņdesmitos gadus dominēdams šajā sporta veidā, pasaules mērogā. Lai arī snūkeru iepazina jau astoņu gadu vecumā, viņam vajadzēja 27 gadus, lai izcīnītu savu vietu starp profesionāļiem, tikmēr līdz tam strādājis ogļu raktuvēs. Tur, gluži tāpat kā darīja viņa tēvs, arī viņš strādāja baltos cimdiņos, lai pasargātu savas rokas priekš snūkera spēles kopšanas. Darbs kaulus nelauza līdz brīdim, kad Rejs tika iespundēts šahtā uz trīs stundām, akmeņu iebrukuma dēļ. Tā viņš 28 gadu vecumā, pēc 14 gadiem ogļraktuvēs izlēma kļūt par policistu.

Acīmredzamās vizuālās līdzības dēļ, slaveno snūkera meistaru iesauca par drakulu, tikmēr aukstasinīgā precizitāte tālas distances sitienos, nostiprināja šo iesauku. Laika posmā no 1974. līdz 1978. gadam, uzvarēja četros no pieciem pasaules čempionātiem, kā arī uzturējās pasaules ranga pirmajā vietā sešus gadus, no 1976. līdz 1982. gadam. Tādējādi, iecementējis savu vietu snūkera pasaules slavas zālē, viņš izlēma nodot savu noslēpumu tālāk, nu jau gandrīz 20 gadus dominējošajam, mūsu ēras labākajam snūkera spēlētājam – Ronnie O’Sullivan. Rejs viņam palīdzēja uzvarēt 2004. gada pasaules čempionātā, ar ko arī pilnībā pietika, lai jaunā  snūkera zvaigzne turpinātu vienu no leģendārākajām karjerām sporta vēsturē.

3. Ilmārs Bricis

Ilggadējais Latvijas biatlona izlases līderis, vienīgais no zelta ēras laikiem, kurš spēja noturēties pasaules elitē vēl ilgi pēc Latvijas labākajiem gadiem šajā sporta veidā. Divkārtējs Pasaules čempionāta bronzas medaļnieks, tā arī neiespēja izcīnīt medaļu kādā no 6 olimpiskajām spēlēm, kurās piedalījās. Tuvākais sasniegums bija ceturtā vieta Turīnas olimpisko spēļu iedzīšanas disciplīnā, kad pietrūka tikai 11 sekundes. Vēl tagad, 51 gadu vecumā ,Ilmārs spēj konkurēt ar Latvijas labākajiem biatlonistiem, ar kuru trenēšanu arī nodarbojās ikdienā.

 

Pats vēl pirms 4 gadiem uzvarējis Latvijas čempionāta masu starta disciplīnā, Ilmārs jau pirms aptuveni 10 gadiem uzsāka karjeru trenera amatā. Strādājis ar Lietuvas sieviešu biatlona vienību, tagad viņš ir galvenais treneris šā brīža labākajai Latvijas biatlonistei – Baibai Bendikai. Kopš jaunā trenera piesaistes, Baiba ātri vien kļuva par vienu no biatlona uzlēcošajām zvaigznēm, taču veselības likstas liegušas nonākt pašā spicē. Karjeras sākumā dzīvojusies pa pasaules kausa posmu beigu galu, Baiba līdz ar 2015-16. gada sezonu, kļuva par regulāru viešņu pasaules kausa posmu top 20. Arī pirmajā darba vietā, līdz ar Ilmāra piesaisti, Lietuvas izlases rezultāti sāka ievērojami uzlaboties. Šosezon iet kā pa kalniem un mūsu labākā biatloniste pamanījusies finišēt kā devītā, vienā no sprinta disciplīnas posmiem, tomēr nestabilais sniegums liedzis nostiprināties pasaules elitē, kopvērtējumā.

4. Frank Rijkaard

Daudziem šis treneris varētu būt palicis atmiņā no spļaudīšanās incidena, pēc kura viņam tika dota iesauka – lama. Viņš pamanījās divreiz iespļaut matos, vilkt aiz ausīm un uzkāpt uz pēdas savam pretiniekam, vien pāris minūšu laikā, mačā starp Nīderlandes un Rietumvācijas futbola izlasēm. Ārpus spļaudīšanās aktivitātēm, Frenks ir zināms kā Top 5 visu laiku labākais aizsardzības spēlētājs pasaules futbola vēsturē.

Holandiešu futbolists noslēdza savu karjeru ar stilu. Ar uzvaru pār paša kādreiz pārstāvēto klubu – AC Milan, Čempionu līgas finālā, tikmēr pats spēlēdams savā bērnības klubā – Amsterdamas Ajax. Frenka trenera karjera iesākās ne mazāk iespaidīgi. 2000. gada Eiropas čempionātā, viņa vadītā Nīderlandes izlase spēlēja rezultatīvu un skaistu futbolu, kā arī nokļuva turnīra pusfinālā. Piecos mačos 13 vārtus guvusī, Frank Rijkaard vadītā vienība, nespēja salauzt itāļu aizsardzību, zaudējot pēcspeles soda sitienu sērijā. Uzreiz pēc šīs neveiksmes, jaunais treneris izlēma atstāt šo amatu, lai uzsāktu darbu ar mazāka mēroga komandu – Sparta Rotterdam.

 

Vienīga sezona izdevās pavisam nelāga un klubs, pirmo reizi tā pastāvēšanas vēsturē, zaudēja vietu Nīderlandes augstākajā futbola līgā. Līdz ar to arī Frenks zaudēja savu darbu, tomēr dzīve bija sagādājusi kādu iespaidīgu pārsteigumu. Pēc gada klusībā, nācā piedāvājums no leģendārā kataloniešu kluba – FC Barcelona. Saņēmis šo komandu vienā no tās zemākajiem punktiem, holandiešu eksperts divu gadu laikā uzbūvēja jaunu, aizraujošu komandu, kas apbūvēta ap tādiem spēlētājiem kā Ronaldinho, Deco, Et’o, kā arī Lionel Messi, kurš savu karjeru sāka tieši Frank Rijkaard būvētajā FC Barcelona komandas modelī.

Par labāko gadu jāizceļ 2005-06. gada sezona, kad viņa vadītā komanda izcīnija čempionu līgas trofeju, Spānijas superkausu, kā arī uzvarēja Spānijas čempionātā jau otro gadu pēc kārtas. Pašsaprotami, ka Frenkijs tika atzīts par gada labāko menedžeri, saņemot balvas visos iespējamajos pasaules un Eiropas mēroga konkursos.

5. Valentīna Eiduka

Astoņkārteja Latvijas čempione šķēpmešanā, kā arī ilglaicīga PSRS mēroga līdere šajā sporta veidā, Valentīna Eiduka sasniedza savu karjeras augstāko punktu, tieši treneres amatā. 2011. gada Eiropas gada trenere vieglatlētikā, sagatavojusi divus olimpisko spēļu sudraba medaļas laureātus, Vadimu Vasiļevski un Aināru Kovalu, kurš ir arī pašreizējais Latvijas rekordists.

Divkārtēja Triju Zvaigžņu ordeņa nēsātāja neapstājās pie sasniegtā, un vēl šodien turpina sagatavot Latvijas talantīgākos šķēpmetējus. Viņas talantīgākais pēdējo gadu audzēknis Zigismunds Sirmais šobrīd tur pasaules tālākā metiena statusu starp jauniešiem, tikmēr vēl daudzi jaunie sportisti gaida rindā, kad spēs labot kādu no mūsu izcilo šķēpmetēju sasniegumiem. Pēc pēdējo gadu klusuma, un ar vasaras olimpiskajām spēlēm, tepat uz apvāršņa, būs interesanti vērot, ko Valentīna mums būs sagatavojusi šoreiz.

Līdzīgi raksti